Infekcja dolnych dróg moczowych

Infekcje układu moczowego z reguły wywoływane są przez bakterie jelitowe Escherichia coli. Zapalenie pęcherza moczowego (cystitis) oraz cewki moczowej (urethritis) są najczęściej występującymi infekcjami dróg moczowych u kobiet. Istnieją czynniki ryzyka które sprzyjają ich wystąpieniu.

Kiedy infekcja rozprzestrzeni się na górne drogi moczowe - moczowody i nerki - wówczas mamy do czynienia z odmiedniczkowym zapaleniem nerek (pyelonephritis), które wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej i zastosowania antybiotyku.

Objawy zapalenia dróg moczowych pojawiają się najczęściej nagle i mogą być bardzo uciążliwe. Na infekcje dolnych dróg moczowych najczęściej wskazują ból i zaburzenia w oddawaniu moczu.

  • Ból i pieczenie podczas oddawania moczu
  • Częste oddawanie niewielkiej ilości moczu
  • Uczucie ciągłego parcia na pęcherz
  • Skurcze i bóle w podbrzuszu
  • Mętny mocz, często o przykrym zapachu
  • Obecność bakterii w moczu (do stwierdzenia, jeśli wykonamy badanie moczu

W okresie ciąży rośnie ryzyko wystąpienia infekcji dolnych dróg moczowych z powodu zmian hormonalnych oraz zmian, które zachodzą w budowie ciała kobiety.

U dzieci na zakażenie układu moczowego są narażone szczególnie dziewczynki w wieku 2-6 lat. Stosunkowo rzadko bakterie dostają się do układu moczowego z krwi. Ta droga zakażenia dotyczy prawie wyłącznie noworodków. Objawy infekcji dolnych dróg moczowych u dzieci zależą od wieku dziecka.

Designed by TeleMain Sp. z o.o.