Infekcje dróg moczowych – skąd się biorą?

Infekcje układu moczowego z reguły wywoływane są przez bakterie jelitowe Escherichia coli. Docierające przez cewkę moczową do pęcherza moczowego bakterie, przyczepiają się za pomocą nitkowatych struktur do jego ścian i zaczynają się namnażać. Zapalenie pęcherza moczowego (cystitis) oraz cewki moczowej (urethritis) są najczęściej występującymi infekcjami dróg moczowych u kobiet.

 

Kiedy infekcja rozprzestrzeni się na górne drogi moczowe - moczowody i nerki - wówczas mamy do czynienia z odmiedniczkowym zapaleniem nerek (pyelonephritis), które wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej i zastosowania antybiotyku.

 

Zapalenie cewki i pęcherza moczowego dotyka najczęściej kobiety, ponieważ ich cewka moczowa jest znacznie krótsza od męskiej i znajduje się blisko odbytu, dzięki czemu bakterie mogą znacznie łatwiej dotrzeć do układu moczowego. Do odwrócenia proporcji zachorowalności dochodzi po 50. roku życia. Przyczyną jest często występujący przerost prostaty u mężczyzn, któremu towarzyszą infekcje dolnych dróg moczowych.

Designed by TeleMain Sp. z o.o.