Jak zapobiegać kamicy moczowej?

1. Utrzymuj prawidłowe nawodnienie organizmu

Podstawą profilaktyki kamicy moczowej jest przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów, najlepiej nisko zmineralizowanej wody mineralnej. Dziennie powinno przyjmować się ok. 2-2,5 l płynów, w kamicy moczanowej nawet 4 l płynów. Płyny należy przyjmować często i w niewielkich ilościach. Dzięki temu układ moczowy jest w stanie ciągłego nawodnienia. Stały „przepływ” moczu przez układ moczowy zapobiega wytrącaniu się i odkładaniu złogów oraz ułatwia wypłukiwanie drobnych kamieni oraz piasku z układu moczowego.

 

O odpowiednim nawodnieniu powinniśmy pamiętać szczególnie podczas upalnych dni, gdy przebywamy w suchych pomieszczeniach oraz przy wzmożonym wysiłku fizycznym. Ważne też, aby wypić odpowiednią ilość płynów przed snem, ponieważ w nocy spada czynność układu moczowego, co może sprzyjać powstawaniu kamieni moczowych.

 

W kamicy moczowej należy ograniczyć napoje, w których znajdziemy większe ilości szczawianów np. mocną herbatę, kakao, soki jeżynowe, kompot z rabarbaru. Należy także unikać spożywania alkoholu, który odwadnia i w razie braku odpowiedniego uzupełnienia wody w organizmie powoduje następczy spadek ilości wytwarzanego moczu.

 

2. Zwracaj uwagę na dietę

Istotny wpływ na skład chemiczny moczu, a więc i na tendencję do tworzenia się kamieni moczowych ma dieta. Jeśli nie znamy składu chemicznego złogów, nie możemy stosować specjalnych diet zalecanych przy konkretnym rodzaju kamicy. Dlatego ogólnym zaleceniem w kamicy jest zbilansowana dieta, bez nadmiernej konsumpcji lub całkowitego unikania poszczególnych składników pokarmowych. Duża ilość nieprzetworzonych lub nisko przetworzonych owoców i warzyw, szczególnie tych bogatych w błonnik, to podstawa diety. Białko zwierzęce zwiększa stężenie kwasu moczowego, dlatego zaleca się jego ograniczenie do poziomu 0,8–1,0 g/kg m.c. Należy także ograniczyć ilość spożywanego wapnia, którego nadmiar jest wydalany wraz z moczem i sprzyja powstawaniu trudno rozpuszczalnych złogów. Osoby mające problemy z kamicą moczową powinny ograniczyć spożycie soli. Sól kuchenna, czyli chlorek sodu, spożywany w nadmiarze zwiększa usuwanie wapnia przez nerki do moczu. Całkowita rezygnacja z dosalania potraw tradycyjną solą lub zastąpienie jej solą potasową (KCl) będzie dobroczynna dla większości pacjentów z kamicą moczową i nadciśnieniem tętniczym.

 

3. Dbaj o aktywność fizyczną

Aktywność fizyczna i utrzymanie prawidłowej masa ciała to czynniki niezbędne dla profilaktyki kamicy moczowej. Osoby otyłe, z insulinoopornością i hiperinsulinemią, cierpiące na nadciśnienie tętnicze znacznie częściej chorują na kamicę moczową niż osoby o prawidłowej masie ciała, fizjologiczną tolerancją glukozy i ciśnieniem tętniczym w granicach normy. Aktywność fizyczna nie tylko zapobiega powstawaniu złogów kamieni, ale także wspomaga samoistne usuwanie drobnych kamieni z układu moczowego. Uprawiając sport, należy pamiętać o odpowiednim uzupełnianiu płynów, aby nie odwodnić organizmu.

 

4. Stosuj leczenie profilaktyczne

Stara dobra zasada mówi „lepiej zapobiegać, niż leczyć”. W przypadku kamicy moczowej dostępnych jest wiele preparatów, które w sposób naturalny i bezpieczny wspomagają leczenie i zapobiegają powstawaniu złogów w układzie moczowym. Ważne, aby stosowany preparat zawierał składniki o działaniu moczopędnym, które zwiększą objętość moczu i tym samym ułatwią rozpuszczanie i wydalanie złogów. Działanie rozkurczowe, antybakteryjne i przeciwzapalne będą wspomagać prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego i zapobiegać infekcjom, które często towarzyszą kamicy moczowej.

 

5. Unikaj stresu

Zdrowy i zrównoważony tryb życia pozwoli zachować zdrowie całego ciała, w tym także zapobiegać tworzeniu kamicy moczowej.

Designed by TeleMain Sp. z o.o.